Hyundai viib vesinikautod Nexo tasemele

4
Hyundai viib vesinikautod Nexo tasemele

autor Lem Bingley

Sel nädalal Las Vegases toimuval CES-näitusel tõi Hyundai välja oma uusima vesinikkütuseelemendiga sõiduki, crossoveri kujulise auto nimega Nexo, mis asendab 2013. aastal (piiratud) müügile tulnud vesinikkütusega ix35.

Erinevalt ix35-st on Nexo ilmselt algusest peale loodud vesiniku jõule, mis on lihtsustanud kütuseelemendiga auto jaoks vajalike detailide sisse pigistamist. Kõige problemaatilisemad kipuvad olema suuremahulised mahutid vesinikgaasi hoidmiseks rõhul kuni 700 baari.

Kui 700 baari tundub raske ette kujutada, pidage meeles, et see on sama rõhk, mida tunneb allveelaev, mis on sukeldunud seitse kilomeetrit ookeani pinnast või suurema osa teest Atlandi ookeani põhja. Teisisõnu, tankid pole just peoõhupallid ja peavad seetõttu olema väga tugevad ja vastupidavad.

Hyundai Nexo väljalõige

Kui vesiniku ix35-l oli kaks erineva suurusega paaki – suur pakiruumis ja väike tagaistmete all, siis Nexol on tagaistmete ja pakiruumi põranda alla järjestikku paigaldatud kolm võrdse suurusega silindrit. Iga paak mahutab 52 liitrit ja kokku suudavad need alla neelata 6,3 kg vesinikku, võrreldes 5,6 kg vesinikuga täielikult täidetud ix35 puhul.

Lisaks sellele, et Nexo kannab rohkem vesinikku, on see ka tõhusam kui tema eelkäija, läbides umbes 59 miili vesiniku kilo kohta, võrreldes ix35 kiirusega 47 miili kilo kohta (USA mõistlikult realistliku testimisrežiimi alusel). Hyundai näib selle eduga üsna rahul olevat ja ütleb, et Nexo kütuseelemendisüsteem saavutab nüüd 60% efektiivsuse. Täitmiste vaheline kaugus on ix35 ja Nexo puhul kasvanud vastavalt 265 miililt 370 miilini (taas USA hinnangul – Euroopa andmetel on Nexo 500 miili).

Hyundai Nexo tagantvaade

Kütuseelement toodab elektrit otse vesinikust ja Nexo jõuallikaks on ette paigaldatud elektrimootor, mille nimivõimsus on 120 kW (161 hj), mis on samm rohkem kui ix35 100 kW (134 hj). Kaasnev 30% pöördemomendi suurendamine aitab Nexol saavutada 60 km/h vaid 9,5 sekundiga.

Auto tagaosas olev aku võimaldab Nexol energiat koguda ja salvestada, samamoodi nagu bensiini-elektrihübriidi nagu Toyota Priuse aku.

Tankimiseks kulub maksimaalselt viis minutit, kuigi tanklaid, mis suudavad vesinikku 700-baarisel rõhul tarnida, on harvad – laadimispunktide spetsialistide sõnul töötab Ühendkuningriigis vaid pool tosinat. Zap-Map12 Briti vesinikujaamast kokku.

Hyundai Nexo külgvaade

Mahukate vesinikupaakide mahutamine on üks põhjus, miks Hyundai on Nexo jaoks jäänud pigem linnamaasturi kuju juurde, selle asemel, et järgida Toyota eeskuju kõrge ja kohmaka Mirai sedaaniga. Ökonoomsuse parandamiseks on Nexol uputavad, avatavad uksekäepidemed, aerorattad ja kanaliga “õhkkardin” tagumise samba ümber.

Ettevõte ütleb, et on laialdaselt kasutanud “biomaterjale”, nagu bambusest valmistatud tekstiilid, et saavutada 20% süsinikuheite vähendamine võrreldes tavaliste sõidukitega.

Leave a Reply